štvrtok 5. septembra 2013

Hollóháza - na skok z Košíc

24 km od Košíc, cez obce Čaňa a Skároš sa dostanete do malebnej obce Hollóháza v údolí Zemplínskeho pohoria. Obec je obkolesená horami a lesmi, vyhľadáva ju veľa turistov, hubárov a milovníkov hôr. Patrí do chráneného územia v ktorom je veľa vysokej zvere, líšky a chov zubrov. V minulosti tu bola chýrna porcelánka, fabrika na krehký a ručne maľovaný porcelán. Dnes pracuje len malá časť a je tu pekné Múzeum porcelánu. Medzi zaujímavosti obce patrí aj katolícky kostol s porcelánovou kalváriou a Hrnčiarsky dom.
V obci žije 933 obyvateľov a z toho veľa presťahovaných Slovákov. Denne dochádzajú do práce a do školy na Slovensko. Aj keď to nie je veľká obec, je tu lekár, zubár, lekáreň, pekár, čo pečie výborný chlieb, potraviny, dostanete tu výborné lángoše so syrom a smotanou, a raz do týždenne aj trh.
20 km od Hollóházi je mesto Sátoraljaujhely s obchodným domom Tesco, Praktiker na všetko do domácnosti, rekonštrukciu a výstavbu domov, krytou plavarňou a rôznymi atrakciami. V najbližšej zoznamke nájdete všetko o tomto zaujímavom meste s ešte zaujímavejšími možnosťami a atrakciami.
V okolí Hollóházi je veľa veľa historických pamiatok, krásnych prírodných kútov, výletných miest, ktoré ani po roku bývania v Hollóháze nestihnete prejsť a pozrieť.
Ešte niečo na záver. V dnešnej dobe je priam neuveriteľné, že v tejto obci môžete nechať stavebný materiál, bicykel, kotol s gulášom na dvore, odísť na niekoľko hodín, ba aj dní a nič Vám z dvora nezmizne.
Obecný úrad pre všetkých svojich obyvateľov, na osobné pozvánky, poriada niekoľko rôznych, pekných podujatí, na ktorých sa ľudia zbližujú, spoznajú a v prípade potreby jeden druhému nezištne pomáhajú.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára